Leadrship a Individualita

Přestaňte se ptát jak má vypadat leadr a začněte hledat leadra v sobě. Je jedno co tam najdete, ale právě tenhle leadr je ten váš a je dobrý.

Když pracuji s manažery a leadry, tak slyším mnoho otázek a cítím často pochybnosti o vlastním leadrovství – „jak to má vypadat? Dělám to dobře? Jak se to dělá? Co mám změnit, abych jím byl?……“ Tyto otázky jednak nepřicházejí ve vhodnou dobu a jednak jsou špatně položené. Navrhuji jiný postup.

1. Stal-li ses leadrem, pak to má svůj důvod. Je to krok, který tě může něčemu naučit o tobě, ale i o světě kolem tebe. Neptej se jaký máš být a podívej se na to jaký jsi. Co tě tam dostalo? Co je na tobě osobitého, co umíš, cos dělal tak dobře, že ses tam dostal? Asi to něco bude. To jsou ty dobré otázky na začátek.

2. Nemůžeš být leadrem podle pouček, ani podle HR standradů, ani podle nikoho jiného. Můžeš být leadrem takovým, jakým jsi ty. Takže s tím začni. Co jsou moje dary? Co jsou moje hodnoty? Co umím a dělám to dobře? Svoje dary začni kultivovat a ukazuj je týmu tak, aby se od tebe mohl učit. Své hodnoty vtiskni své práci s týmem a sestavte hodnoty společné. To vás spojí a vytvoří to dobrou platformu. Co děláš dobře použij pro to, aby se tvůj tým posunul a aby to v tobě viděli.

3. Až teď je čas na otázky co doplnit, na čem zapracovat. Možná jsou oblasti, kde je potřeba se něco doučit,doplnit znalost nebo dovednost a udělej si na to čas. Teď jsi cíl Ty! Tvůj posun posune Tvůj tým! Tlačí na tebe s výsledky? Tlačí na tebe s čísly? Tlačí na tebe s reporty? To budou od teď navždycky, situace se změnila, jsi jinde. Je to součástí této role a zůstane to tak a proto je důležitější než krátkodobé výsledky Tvůj vlastní posun. Výsledky tohoto kvartálu budou příští kvartál zapomenuty a budou se chtít výsledky další. Takže se uč jak výsledků dosahovat skrze svou novou roli, kultivuj své vlastní nástroje, sebe. Nakonec z toho budou profitovat všichni.

Leadership Concept

Neboj se použít sebe, takový jaký jsi. Právě proto je důležitý první krok – Inventura. Nevztahovat se k něčemu umělému, ale sám k sobě. Každý máme své unikátní dary, kterými jdeme životem. Jen na ně někdy zapomeneme. 

Toto zamyšlení je motivováno ještě jedním aspektem, se kterým jsem se v posledí době setkal. Za posledních několik měsíců jsem měl zkušenostmi s lidmi, kteří byli etablováni do rolí Team-leadrů nebo Manažerů a stali se mými klienty v okamžiku, kdy po několika měsíční zkušenosti se nad nimi lámala hůl. „Tak ještě zkusíme kouče a když ani to nezebere….“. Byl tam jeden společný jmenovatel – nechali se zahnat krátkodobými očekáváními svých šéfů nebo zadavatelů do „dělání“ a nevyčlenili si prostor proto, aby skrze svou roli zajistili pro sebe i pro firmu dosahování výsledků dlouhodobě. To je úkol manažera – ne příští kvartál, ale delší horizont pro tým, firmu i sebe sama. A je to často škoda, protože i schopní lidé, které jsem potkal se mohli velmi rychle dostat do úzkých, protože jim došel po dvou kvartálech dech. Nebylo z čeho brát. Krátkodobé výsledky vyčerpaly zdroje, které manažera vynesly na místo, kam právě postoupil, ale zbytek se nedostavil. Je potřeba inventura, uvědomit si z čeho začínám, použít to, ale zároveň uvidět co se opravdu ode mě chce a co já chci od sebe. Jestliže být leadrem, pak příští kvartál a možná ten další jsou příliš malé cíle. Je potřeba si jasně říci priority a cíle navzájem a jít za nimi. K čemu budou splněné ukazatele příštího období, když za půl roku nebo rok, zbude jen trpká zkušenost pro obě strany, hledání nového leadra pro tým a jeden možná zbytečný neúspěch v CV.