Není kouč jako kouč – jak si dobře vybrat?

Moje ambice není popsat toto téma komplexně. Jen bych chtěl  tímto článkem trochu usnadnil první kroky do něčeho jako je koučink a výběr kouče jako průvodce.

Na koučink se dá dívat mnoha pohledy. Pro jednoduchost zvolím osobní a business koučink. Důvod proč toto může být dobrý pohled je ten, že profesní / pracovní koučink se vztahuje k termínům jako výkon, efektivita, dosažení cílů a podobně. Pro koučink v osobní rovině považuji za mnohem důležitější termíny jako osobní spokojenost, štěstí a mnoho dalšího, co zapadá do oblasti pocitů a je mnohem měkčí. Takže by bylo dobré si ujasnit, do které roviny zadání spadá a podle toho se zařídit a hledat. Samozřejmě, že se to může velmi prolínat, ale při trochu pozornosti se s tím dá pracovat.

Až si tedy budete vybírat kouče a mluvit s ním, pak vězte, že jeho úspěchy na poli Business koučinku vám nemusí přinést užitek pokud chcete vyřešit například vztahy a naopak – životní kouč nemusí úplně umět pracovat s termíny dosáhnout, cíle,výsledky, efektivita atd. Ale víte-li co hledáte můžete se na to dobře zeptat.

Ať tak nebo tak, koučink je osobní záležitost a pro osobní koučink to samozřejmě platí dvojnásob. Není to ani diplom ani dosažené vzdělání vašeho protějšku, které vás posune dopředu. Je to ON nebo ONA. Musí vám ale sedět především člověk. Pokud jste s ní / s ním v pohodě, uvolněný a v důvěře, pak vám jím nebo jí používané nástroje mohou pomoci. Jinak to může skřípat. Nejsme těmi diplomy, jsme lidmi.

Tak jak začít? Dobré jsou reference. Přátelé, kolegové, kteří mají zkušenost. Zeptejte se i jaká ta zkušenost byla a uvidíte, jestli se tam najdete. Pokud nemáte podobné možnosti v okolí najdete na Internetu odkazů a odkazů. Existuje Registr koučů, existují asociace koučů.  Nebude to problém, koučů je dnes mnoho. Jen vězte, že být členem asociace nebo být v Registru koučů je otázka jen poplatků a pár formálních úkonů. Síto, kterým prosejete musíte vzít do ruky vy.

A až se proti vám posadí váš potenciální kouč, tak se nadechněte, vydechněte, uvolněte a zeptejte se sami sebe jak vám s ním / s ní je? Pokud vaše pocity řeknou, že je vše v pořádku tak se podívejte na jeho vzdělání a přístupy. A zeptejte se ho na to. Ptejte se dost, dokud nevíte dost. A to, co já považuji za velmi důležité je jeho osobní / profesní příběh. Jak moc on /ona na sobě pracoval a pracuje, jak on/ona dokázala změnit svůj život, posunout se a otevřít sobě obzory. Tam poznáte jeho/její hodnoty, hloubku člověka. Jeho diplomy vás koučovat nebudou, bude to ON, bude to ONA.

Potom dejte prostor i jemu / jí. Nechte ho/jí se ptát, nechte ho ať se dobře seznámí s tím, proč kouče vlastně hledáte. I na tom už uvidíte co je zač. Jak moc a dobře se ptá a na co se ptá. I on by si měl umět vybrat a říci ne, pokud zadání není pro něho.

Na trhu je řada přístupů a škol. Já jsem prošel částí TASCu (The Art and Sience of coaching), existuje směr Systemický koučink, Result coaching, Co-Active Coaching a další. Každý z nich se snaží pro své nositele vydobýt kousek místa na slunci a tak říká proč právě on je nejlepší. Je to jako všude. Nakonec, ale i ve světě IT to není o těch SW, ale o mnoha jiných aspektech. A tady je to stejné. Na vlastní zkušenosti jsem pochopil, že to nejdůležitější je jinde, ne v názvu koučovacího systému.

Až budete vědět, že do toho spolu jdete stanovte si dobře cíl, co od koučinku očekáváte. Jakou změnu chcete, kam chcete dojít, jaká jsou vaše očekávání vzájemné spolupráce. Je potřeba být v tom sladěni a o tom koučink je ředevším – o cíli. Je to výborná metoda zaměřená na výsledek, na cíl. Tam je jeho silná stránka.

Koučink je o rozvoje vašeho potebciálu. Již po několika málo sezeních, možná už po prvním poznáte, jestli vám váš kouč rozšiřuje obzory, pomáhá vidět věci jinak a pomáhá hledat nová řešení. Ale VAŠE cesty, VAŠE obzory, VAŠE řešení. Nikoli jeho, nebo naučené nebo vyčtené. Úkol kouče je probudit a nechat tvořit VÁŠ VLASTNÍ POTENCIÁL. Pokud se ho samozřejmě zeptáte nebo požádáte o doporučení, radu a podobně, to je věc jiná. Ale správný cíl koučování je najít VAŠE ZDROJE, VÁŠ POTENCIÁL.

Snad poslední věc – cena. Jsou kouči, kteří nerozlišují mezi cenou za osobní koučink, který si někdo platí z vlastní kapsy a cenou za business koučink, který zadává firma a jsou kouči, kteří takto nefungují. Ale většinou tomu tak je a ceny pro obě discipliny se liší. Osobní koučink  začíná někde mezi 1000-1500kč za sezení nebo hodinu (což nemusí být to samé) a business koučink někde mezi 4000-5000kč za sezení nebo hodinu. Stran stropu je to velmi pestré a záleží na dohodě. Co se týče cen je dobré vědět, že slušné vzdělání v koučinku stojí několik desítek tisíc a lehce překročí hranici sta tisíc nebo několik stovek tisíc, pokud je pro vás „dobrý diplom“ důležitý.

To je asi pro začátek to nejdůležitější. Držím vám palce.