Potenciál, koučink, terapie

Když jsem se kdysi seznámil s koučinkem velmi rychle mi došlo, že je to je povrch, pod který se chci dostat. Přes některé zdroje koučování  jako například NLP nebo Geschtalt, jsem se dostal k terapii. Později jsem se ke koučování vrátil, ale potřeboval jsem jít pod něj, táhlo mě to tam. Dnes se mi to velmi hodí při práci s jednotlivci, mohu použít všechny zdroje, které mám k dispozici – jak terapeutické, tak koučovací. Pro mě je to zajímavější, pro klienta přínosnější. Ať už koučuji nebo sezení je víc o terapii, vždy mám ale pocit, že jde o jedno – klient hledá svůj potenciál. Každý ho vidíme v daný okamžik jinde – práce, cíle, tým-work, vztahy, sexualita nebo rodičovství – ale potřebujeme se k němu dostat. Chceme to žít na plno nebo správně nebo jakkoli si to moji klienti pojmenují. Ale pozadí příběhů a zadání je vždy stejné – objevit svůj potenciál, který jsem kdysi zapomněl, ztratil, který kdysi usnul.

Terapeutické nástroje jsou někdy nutné, aby se uvolnilo to, co brání rozvoji. Potom je teprve čas to rozvíjet, například koučováním. Pokud někdo něco chce žít a nemůže (může to být nová role ve firmě, kterou nezvládá, ale může to i být partnerství nebo sexualita), pak je to jen o jeho motivaci jak moc to chce, jak moc je rozhodnut něco změnit. Koučování mu velmi dobře pomůže na úrovni chování, akcí, pohledu na věci. Terapeutické nástroje používám, kdy akci něco brání, kdy pohled zůstává stejný, kdy chování není možné změnit, protože brání něco mnohem hlubšího nebo většího. Nestává se často, že někdo hledá kouče a společně zjistíme, že je potřeba sáhnout hlouběji. Ale stalo se to. A´t už v tomto případě nebo v momentě, kdy přijde klient opravdu pro terapii, je pro mě cíl stejný, slyším oba říkat to samé – chci žít něco, co dnes úplně nejde. Vždyť co chce nový manažer, který má  před sebou nové zadání? Co chce majitel firmy, který chce zvednout výkonnost své firmy? Co chtějí manželé, kteří spolu nejsou šťastní? Manažer chce žít svůj potenciál postupu, majitel chce možná větší a zdravější firmu (její potenciál i jeho) a manželé chtějí žít potenciál svého vztahu a sebe sama v tomto vztahu. Vše je jen o tom, že chceme něco žít, chceme něčeho dosáhnout, chceme mít naplnění v životě nebo v práci.

potenciálK tomuto zamyšlení mě přimělo právě skončené sezení s jedním koučovacím klientem, se kterým jsme se již po několikáté vrátili do stejného bodu – nejsem vůbec schopen jednat, jsem v naprosté paralíze. Neumí ho v životě překlenout, jisté situace ho vždy naprosto paralizují a není kde brát zdroje. A jedno povídání s kamarádkou, která už léta hledá v terapiích odpověď na to, co je s ní špatně. V jednom případě je nutné se situací zabývat hlouběji, ve druhém je čas přestat hledat co je špatně a začít hledat co je dobře a na tom stavět nový život. Koučink a terapie se doplňují a překrývají.

Vím, že je to jen moje subjektivní vidění světa, že vidění potenciálu v lidech, firmách a týmech je jen jeden pohled na věc, ale nemůžu si pomoci. Nedavno jsem četl rozhovor s mužem, který vede mužské skupinyv Čechách. Z rozhovoru jsem měl pocit, že muži dnešní doby jsou nemocní a je potřeba je léčit. Myslím, že to tak není. Je potřeba hledat potenciál mužství v nich. Je potřeba hledat potenciál každého z nás. Že mu něco brání? Ano. Pak bych byl bez práce a terapeuti taky. Ale rád jdu k podstatě věcí a ta je ve středu a tam je potenciál. Ať už jsem se učil práci s energetickým tělem, NLP techniky, které jdou hluboko do podvědomí nebo jednoduché nástroje koučování – existuje místo, kde je vše dostupné. Každý z nás ho má a ať už to nazvete střed čaker nebo zdroje, je to jedno. Je to potenciál, který je potřeba objevit. Pro muže, pro ženy, pro firmy, pro každého z nás. A to mě baví.